پمپ تخلیه اسید

Divider Image

پمپ تخلیه اسید

پمپ تخلیه اسید یکی از دستگاه های بسیار کاربردی در صنایعی است که از اسید ها و سیالات شیمیایی استفاده می کنند. معمولا اسید ها و دیگر سیالات در بشکه ها و تانکر های بزرگ حمل و نقل می شوند و برای انتقال آنها به دستگاه ها و مخازن دیگر به پمپ تخلیه اسید نیاز داریم. این پمپ ها در مدل ها و کارایی های مختلفی در بازار موجود هستند. در ادامه در خصوص انواع پمپ تخلیه اسید و کاربردهای آن ها توضیح خواهیم داد.

پمپ تخلیه اسید برای تخلیه انواع اسید و سیالات شیمیایی خورنده و خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد. قطعا در تعویض روغن ها پمپ های تخلیه روغن از بشکه ها را مشاهده کرده اید. این پمپ ها نیز از مدل های ساده پمپ تخلیه اسید به شمار می روند. این پمپ ها به دلیل برخورد مستقیم با اسید از جنس های مختلفی ساخته شده اند و برای هر سیال با توجه به میزان خورندگی باید پمپ مناسب را تهیه نمایید. در ادامه در خصوص انواع پمپ تخلیه اسید و کاربرد ها و مزایای آنها توضیح خواهیم داد.

پمپ تخلیه اسید چیست؟

تخلیه سیالات و اسید ها از بشکه ها در بسیاری از مواقع برای افراد همراه با مشکلات زیادی است که بزرگترین آن هدر رفتن بخشی از سیال خواهد بود. ضمن اینکه برای بسیاری از سیالات مانند اسید ها، تخلیه مستقیم از بشکه به دلیل پاشش با خطر زیادی همراه است. به همین جهت نیازمند سیستمی هستیم تا بتوانیم به راحتی بشکه ها را در هر حجمی تخلیه کنیم. پمپ تخلیه بشکه یا پمپ تخلیه اسید جهت پمپاژ و تخلیه بشکه های حاوی محدوده وسیعی از مواد با ویسکوزیته های مختلف و خواص شیمیایی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ تخلیه اسید قابلیت انتقال سیالات و اسید ها مختلف با ویسکوزیته های متفاوت و جنس های متفاوت را دارد. پمپ تخلیه اسید از نظر سیستم راه اندازی به سه دسته پنوماتیکی (بادی)، برقی و دستی طبقه بندی می شود که در ادامه به توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

انواع پمپ تخلیه اسید

پمپ تخلیه اسید پنوماتیک (بادی). از این پمپ ها غالبا در مواردی که نیاز به ایجاد فشار های بالا وجود دارد، استفاده می شود. همچنین به دلیل ایمنی بالا و عدم وجود هرگونه جرقه در این پمپ ها استفاده از آنها در جا به جایی سیالات قابل اشتعال یا استفاده در محیط هایی که حاوی گازهای قابل انفجار هستند، توصیه می گردد. این پمپ ها به شکل دستی ولی با استفاده از نیروی باد و هوا و همچنین تلمبه های موجود در دستگاه کار می کنند.

پمپ تخلیه اسید دستی. پمپ تخلیه اسید دستی جز ساده ترین و ارزان ترین نوع سیستم های تخلیه اسید بوده و در مواردی که تخلیه مایع در حجم کم انجام می شود مناسب است. این پمپ ها در مناطقی که دسترسی به برق و یا پمپ های برقی امکانپذیر نیست نیز گزینه ای قابل اعتماد و مناسب است. این پمپ ها نیز به شکلی کمتر اما از نیروی به وجود آمده توسط هوا برای پمپاژ اسید استفاده می کنند.

پمپ تخلیه اسید برقی. پمپ های تخلیه بشکه الکتریکی در مدل های مختلف و ضد انفجار برای انتقال سیالات ساده و قابل اشتعال طراحی و ساخته شده اند. اتصال موتور های الکتریکی به پمپ تخلیه اسید، توسط کوپلینگ مخصوص صورت می گیرد.

انواع پمپ تخلیه اسید برقی از نظر نوع انرژی مصرفی

برق شهری. پمپ های قدرتمند معمولا نمی توانند از باطری های با حجم کم استفاده کنند و به همین دلیل نیاز دارند تا به برق مستقیم شهری وصل شوند. مدل های قدرتمند پمپ تخلیه اسید در این دسته بندی قرار می گیرند.

باتری. معمولا از این پمپ ها در محوطه های خارجی و به دور از برق کشی استفاده می کنند. حتی استفاده از کابل و دست و پاگیر بودن آن نیز یکی از نکات منفی است. به همین دلیل برخی مدل ها از باطری استفاده می کنند تا بتوانند به راحتی وظیفه خود را انجام دهند. معمولا باتری های به کار رفته در پمپ ها به دلیل توان مصرفی پایین موتور الکتریکی، دوام زیادی دارند.

انواع پمپ تخلیه اسید از نظر موتور الکتریکی

پمپ تخلیه اسید سانتریفیوژ

پمپ تخلیه اسید دیافراگمی

پمپ تخلیه اسید مارپیچ

پمپ تخلیه اسید پیستونی

کاربرد های پمپ تخلیه اسید

صنایع شیمیایی

صنایع نفت و گاز

صنایع مواد شوینده

صنایع خودروسازی و قطعات خودرو

جنس های استفاده شده در مدل های مختلف پمپ تخلیه اسید

استیل ضد زنگ

کاینار

آلومینیوم

پلی پروپیلن

تفلون

هستلوی

اجزای اصلی پمپ تخلیه اسید برقی

الکتروموتور

کوپلینگ

دستگیره

نشیمنگاه بیرینگ

شفت

خروجی پمپ

لوله بیرونی

لوله داخلی

بیرینگ کارتریجی

پروانه

ورودی پمپ

مزایای استفاده از پمپ تخلیه اسید

حمل و نقل آسان. این پمپ ها معمولا دارای اندازه های کوچکی هستند و حتی می توان لوله ها و خروجی ها را نیز برای حمل و نقل آسان تر از پمپ اصلی جدا کرد. بدین ترتیب می توان از این پمپ ها در هر مکانی بهره برد. البته برخی از مدل های پمپ تخلیه اسید به شکل ثابت بر روی بشکه ها نصب می شوند و قابلیت جا به جایی ندارند.

قابلیت انتقال مواد خورنده و اشتعال زا. معمولا اسید ها موادی خورنده و قابل اشتعال هستند. به همین دلیل باید با استفاده از پمپ هایی تخلیه شوند که در مقابل خورندگی اسید مقاوم باشند. زیرا اگر در مقابل اسید مقاوم نباشند هم خود پمپ به راحتی از بین می رود و هم اسید از حالت خالص خود خارج خواهد شد.

تنوع در مدل. پمپ تخلیه اسید دارای مدل های مختلفی است و شما می توانید بر اساس نیاز و خواسته خود یکی از مدل ها را تهیه نمایید. در هنگام تهیه این پمپ ها به مواد سازنده پمپ و همچنین توان مصرفی و تولیدی آن دقت نمایید تا بتوانید بهترین گزینه را بر اساس نیاز خود تهیه نمایید.

تعمیر و نگهداری آسان. معمولا این پمپ ها دارای تکنولوژی ساده ای هستند و بررسی و تعمیر آن ها توسط تعمیرکاران نیمه حرفه ای نیز امکان پذیر است. البته به دلیل برخورد با اسید ها قبل و بعد از استفاده حتما قطعات داخلی پمپ را بررسی نمایید.

قیمت مناسب.

عدم نیاز به هواگیری.

مکش بالا.

منبع

ثبت نظر