سنسور orp

سنسور orp میزان یونیزه بودن آب را اندازه گیری می کند. orp استانداری برای پتانسیل احیا اکسیژن است. این مقیاسی است که توانایی آب برای اکسید کردن و یا احیا سموم را اندازه گیری می کند. orp مثبت به معنی این است که آب نمی تواند سموم و مواد زائد را اکسید کند و orp منفی بدین معنی است که آب این توانایی را دارد. در ادامه بیشتر در خصوص سنسور orp و نحوه کار و کاربرد های آن توضیح خواهیم داد.سنسور orp میزان orp که به عنوان یک متغیر بسیار مهم در آب یونیزه شناخته می شود را اندازه گیری می کند. orp با نام پتانسیل کاهش اکسیداسیون (Oxidation Reduction Potential) شناخته شده و گاهی اوقات با نام REDOX نیز از آن یاد می شود. بسیاری از محققان آب در شرق آسیا اعتقاد دارند که آب یونیزه با PH بالا خوب است ولی شاخص orp بسیار مهم تر از آن است. متغیر orp سبب بهبود شبکه مولکول ها و خواص آنتی اکسیدانی و اکسیژن رسانی بهتر به بدن می شود. در ادامه در خصوص اهمیت orp و اندازه گیری آن توسط سنسور orp و همچنین کاربرد های این سنسور ها توضیح خواهیم داد.

orp چیست و سنسور orp چگونه آن را اندازه گیری می کند؟

orp یک نوع انرژی پتانسیل ذخیره شده است که در هر لحظه آماده به کار است. این انرژی لزوما فعال نیست اما می دانیم که وجود دارد و قابل اندازه گیری است. این انرژی بالقوه را به صورت پتانسیل الکتریکی در واحد میلی ولت (mV) اندازه گیری می کنند. معمولا از دستگاه های بسیار حساس که مقدار بسیار جزئی ولتاژ را اندازه گیری می کنند و به نام سنسور orp شناخته می شوند برای اندازه گیری استفاده می شود. در واقع با استفاده از این سنسور ها، ما حضور اکسیدکننده ها و یا عوامل کاهش آنها و بار الکتریکی را می سنجیم.

همانطور که در بالا اشاره شد orp با نام پتانسیل کاهش اکسیداسیون شناخته می شود و نشان دهنده میزان اکسید کنندگی اکسیژن موجود در آب است. بنابراین آب به دلیل داشتن مقادیر زیاد اکسیژن فعال، دارای pH بالا و orp بسیار منفی است. وقتی ما آبی با pH بالا و orp منفی می نوشیم بصورت طبیعی بدن را سم زدایی می کنیم و این امر باعث هضم و جذب بهتر، متابولیسم بهتر، استرس کمتر و انرژی بیشتر می شود.

سنسور orp یا اندازه گیر های پتانسیل اکسایش و کاهش (orp) جزو معمولترین روش های الکتروشیمیایی هستند که برای سنجش مقدار فعالیت یون ها و تعیین خواص کاهنده یا اکسنده محلول ها به کار می روند. این اندازه گیری از جهاتی به اندازه گیری PH شباهت دارد با این تفاوت که به جای الکترود شیشه حساس به H از الکترود های فلزی, پلاتین نقره و غیره به همراه یک الکترود مرجع استفاده می شود. همچنین الکترود مرکب پلاتین - کالومل بیشترین استفاده را در سنسور orp دارند و در موارد خاص نیز الکترود های کروم – سیانید مورد استفاده قرار می گیرند. اختلاف پتانسیل این الکترود ها با دقت مناسب بر روی نمایشگر دستگاه نشان داده می شود. در صورت افزایش یا کاهش پتانسیل نسبت به حدود تعیین شده فرمان هایی برای افزایش مواد شیمیایی مورد نظر صادر می گردد.انواع سنسور orp

سنسور orp قابل حمل. این نوع سنسور ها قابل حمل و کوچک هستند و برای اندازه گیری میزان orp به شکل اتفاقی و در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

سنسور orp ثابت. این نوع از سنسور ها به شکل ثابت در قسمت ورودی و یا خروجی آب استخر و ها دیگر جا هایی که از منابع آبی استفاده می کنند نصب شده و به شکل متناوب اندازه گیری orp آب را انجام می دهند. معمولا این مدل از سنسور orp دارای حساسیت بیشتر هستند و البته نیاز به تمیز کردن دائمی حسگر ها دارند تا بتوانند به درستی به کار خود ادامه دهند.

کاربرد های سنسور orp

صنایع مواد شیمیایی

آب و فاضلاب

صنایع برق

صنایع داروسازی

خمیر کاغذ و کاغذ

صنایع مواد غذایی

استخر ها و پارک های آبی

اهمیت استفاده از سنسور orp در استخر ها و جکوزی ها

استخرها و جکوزی های عمومی ملزم به کنترل تعادل شیمیایی آب استخر توسط سیستم آنلاین هستند تا اطمینان لازم از وجود شرایط بهداشتی کافی برای شناگران حاصل شود.

حفظ تعادل شیمیایی آب استخر باعث کاهش تولید کلر و جلوگیری از صدمه دیدگی سطوح و تجهیزات استخر و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات می شود. کاهش استفاده از کلر می تواند موجب بالا رفتن کیفیت آب استخر و همچنین حفظ بهتر وسایل شود. از طرفی نیز هر چه میزان کلر در آب کمتر باشد، بیماری های پوستی و تنفسی ناشی از کلر نیز کمتر برای مراجعین به وجود خواهد آمد.

کنترل orp در جکوزی یکی از چالش برانگیزترین مباحث است. کنترل با استفاده از سنسور orp در جکوزی، اثر بخشی لازم را ندارد و دقت آن با استخر متفاوت است. دلیل این موضوع، به بحث هوادهی آب توسط جت جکوزی بر می گردد. ورود هوا به آب توسط جت جکوزی، باعث افزایش pH شده و آنرا متغیر می کند. این عامل باعث میشود مقدار orp به شدت کاهش یابد و عدد نشان داده شده عددی درست و دقیق نباشد.

نحوه استفاده از سنسور orp

سنسور orp، درجه ای که یک ماده قادر به اکسیداسیون و یا کاهش یک ماده دیگر است را نشان می دهد. در سنسور orp با استفاده از میلی ولت (mv)میزان اکسید کنندگی اندازه گیری می شود. مثبت خواندن orp نشان می دهد که ماده عامل اکسید کننده در آب وجود ندارد و منفی خواندن آن نشان دهنده مواد اکسید کننده در آب است.

سنسور orp دارای یک الکترود orp و یک الکترود مرجع است. الکترود orp به این منظور طراحی شده است که یا الکترون ها را به یک اکسیدان بدهد یا الکترون ها را از یک کاهش دهنده دریافت کند. این واکنش های شیمیایی تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که الکترود های پتانسیل ایجاد شده که ناشی از ساختار اتفاقی هستند برابر با orp محلول شوند. الکترود مرجع در یک ژل پایدار قرار گرفته است که با استفاده از آن، اندازه گیری ولتاژ هر الکترود مورد ارزیابی قرار می گیرد.

منبع

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
محصولات مرتبط
ثبت نظر