کلر زن

کلر زن وسیله ای کاربردی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن آب و فاضلاب است. معمولا به شکل دائمی از کلر برای گندزدایی آب های شرب و حتی آب های مصرفی استفاده می شود و قوی ترین ماده ضدعفونی کننده در بازار به شمار می رود. دستگاه کلر زن نیز به عنوان مجری این عمل شناخته می شود. در ادامه در خصوص انواع دستگاه کلر زن و مزایا و کاربرد های آن ها توضیح خواهیم داد.

کلر زن

Divider Image

کلر زن وسیله ای است که با استفاده از آن کلر به آب اضافه می شود و با این کار عملیات گندزدایی و ضد عفونی کردن آب صورت می پذیرد. استفاده از کلر و کلر زن به عنوان یک گندزدایی موثر جهت از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا و نیز به عنوان یک اکسید کننده قوی از سابقه طولانی در صنعت آب برخوردار است. استفاده از کلر و یا به عبارتی کلر زنی آب به دلیل سهولت کاربرد و پایین بودن نسبی هزینه آن در مقایسه با سایر گزینه ‌های گندزدایی آب هنوز هم معمول ترین روش در بیشتر کشورهای دنیا و بخصوص کشورهای در حال توسعه می‌باشد. در ادامه در خصوص انواع دستگاه کلر زن و مزایای و کاربرد های آن ها توضیح خواهیم داد.

کلر زن چیست و کلر زنی برای چه هدفی انجام می شود؟

برخی از میکروارگانیسم ها به نام پاتوژن ها ممکن است به سلامت انسان آسیب برسانند. اگر آب بدون تصفیه مناسب برای از بین بردن پاتوژن مصرف شود، ممکن است باعث بیماری هایی مانند اسهال شود. بیماری که توسط آب پخش می شود، به عنوان بیماری آبی شناخته می شود. کلر زنی فرایندی است که در آن کلر به آب اضافه می شود تا میکروارگانیسم ها، از جمله پاتوژن های مضر را کشته یا غیرفعال کند. اگرچه کلر یک ماده ضدعفونی کننده موثر است، اما نمی تواند تمام میکروارگانیسم های مضر را از بین ببرد. به طور کلی، کلر بر روی باکتری ها تاثیر زیادی دارد. در برابر ویروس های معدودی موثر است و در برابر برخی از پروتئین ها نیز مؤثر است و می توان با وجود برخی مشکلات از آن برای گند زدایی و ضد عفونی کردن استفاده نمود.

دستگاه کلر زن نیز دستگاهی است که کلر را وارد آب می کند. این دستگاه ها بر اساس مدل خود می توانند کلر را به شکل مایع و یا گاز وارد آب کنند. میزان کلر وارد شده نیز توسط دستگاه قابل برنامه ریزی است و می توان حجم آب ورودی و کلر اضافه شده را به شکل دقیق مورد بررسی قرار داد. در ادامه در خصوص انواع دستگاه کلر زن توضیح خواهیم داد.

انواع دستگاه کلر زن

کلر زن مایع: دستگاه کلر زن مایع از از طریق پمپ تزریق با دوزینگ پمپ به آب کلر تزریق می شود. هیپوکلرید سدیم و کلسیم به حالت مایع بوده و برای تزریق این مواد به آب از هیپوکلریناتور استفاده می شود. تجهیزات ساخت دستگاه کلر زن مایع از وسایل زیر استفاده می کند.

پمپ تزریق کلر

مخزن پلی اتیلن مطابق با آب مصرفی

گیربکس و الکتروموتور

شفت استیل یا فلزی با پوشاننده پلی اتیلن

تابلو برق تجهیز شده به تایمر اتوماتیک همزن

لوله کشی و اتصالات از جنس پی وی سی

شاسی فلزی با پوشش استیل ضد زنگ یا اپوکسی

کلر زن گاز: در کلر زن گازی در بدو شروع کلر در دمای بالا و فشار پایین به مایع و پس از آن بوسیله تبخیر کننده تبدیل به گاز می شود و در نهایت درون کپسول های مخصوصی که طراحی شده اند نگهداری شده و بوسیله پمپ جهت ضدعفونی و گندزدایی به درون آب تزریق می شود. تجهیزات ساخت دستگاه کلرزن گازی از وسایل زیر استفاده می کند.

دستگاه تزریق اتوماتیک دیواری به همراه دستگاه وکیوم

دستگاه انژکتور به همراه پوستر پمپ

دستگاه تعویض کننده و دستگاه آنالایزر جهت نشان دادن کلر باقی مانده در دستگاه کلر زن

تابلوی فرمان سیلندر گاز

کاربرد های دستگاه کلر زن

گندزدایی فاضلاب خروجی

کاهش مقدار BOD

جلوگیری از بو

جلوگیری از خورده شدن بتن و ادوات مکانیکی توسط مواد اسیدی تولید شده در جریان تصفیه

جلوگیری از رشد و نمو مگس و حشرات در صافی های چکنده

شکستن کف آب تولیدی در سپتیک تانک

اکسایش یون های فلزی و سیانیدها

مزایای استفاده از دستگاه کلر زن

گندزدایی موثر. استفاده از این دستگاه ها موجب می شود تا بتوان به شکلی کامل کلر را در آب حل کرد و همچنین نظارت بسیار دقیقی بر میزان کلر ورودی و آب خروجی داشت.

کلر باقی مانده قابل پایش و حفاظت است و می توان از آن دوباره برای دستگاه کلر زن استفاده کرد.

کلر باقی مانده ترکیبی را می توان با افزودن آمونیاک فراهم کرد.

کلر باقی مانده میکروب کش را می توان در خطوط طولانی انتقال حفظ کرد. می توان به شکلی کلر را در آب وارد کرد که برای لوله کشی های طولانی بیشتر وجود داشته باشند و زمان بیشتری تاثیر گذاری خود را حفظ کنند. تمامی این کار ها توسط دستگاه کلر زن امکان پذیر است.

در دسترس بودن سیستم شیمیایی برای کاربرد های جانبی همچون مهار بو، تعیین دز خطوط RAS و سیستم های گندزدایی تصفیه خانه آب نیز از مزایای دستگاه کلر زن به شما می رود.

حمل و نقل و جابجایی راحت و نصب پکیج دستگاه کلر زن در هر منطقه. این دستگاه ها وزن و حجم زیادی ندارند و به راحتی می توانید آنها را جا به جا کرد و در مکان های دلخواه نصب کنید. می توانید از دستگاه کلر زن برای استخر های خانگی خود نیز استفاده کنید. این دستگاه ها در کنار اندازه کوچک توان تولیدی بالایی دارند.

هزینه تامین مواد اولیه دستگاه کلر زن مانند کلر پایین است و به راحتی می توانید کلر ها را به شکل مایع و یا گاز تهیه نمایید.

در صورت پیدا کردن ایراد و یا خرابی هر قسمت از دستگاه امکان جدا کردن و تعمیر جداگانه آن قسمت وجود دارد. به طور کلی دستگاه کلر زن هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارد و به دلیل کیفیت بالای قطعات به کار رفته، طول عمر زیادی نیز دارد.

منبع

مقالات مرتبط