توضیحات

شرکت پمپ جت نمایندگی فروش پمپ های مواد شیمیایی / وارداتی / فلزی در ایران می باشد. پمپهای انتقال محلول های شیمیایی این شرکت با ظرفیت های مختلف از جنس استنلس استیل 316 و ساخت شرکت STANDART ترکیه است.


پمپ مواد شیمیایی

پمپ مواد شیمیایی برای انتقال انواع مایعات شیمیایی با خاصیت های اسیدی و بازی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا مواد شیمیایی خاصیت خورندگی بسیار بالایی دارند و به همین جهت نیز قطعات پمپ مواد شیمیایی باید با ماهیت این مایعات هماهنگ باشد تا دچار مشکل و خوردگی نشود. در ادامه در خصوص انواع پمپ مواد شیمیایی و کاربرد ها و نکات هنگام خرید آن ها توضیح خواهیم داد.


پمپ مواد شیمیایی یکی از نیاز های اصلی صنایعی است که با مایعاتی به غیر از آب سروکار دارند. مواد شیمیایی دارای قابلیت های اسیدی و بازی متفاوتی هستند که همین قابلیت می تواند فلزات و بخش های داخلی پمپ را دچار مشکل جدی کند. به همین جهت باید با توجه به نوع ماده ای که از پمپ مواد شیمیایی عبور می کند، جنس وسایل داخلی موتور را انتخاب کرد. انتخاب پمپ مواد شیمیایی درست یکی از لازمه های اصلی برای انجام کار های صنعتی است. در ادامه در خصوص انواع پمپ مواد شیمیایی و همچنین کاربرد ها و نکات انتخاب و خرید آن ها صحبت خواهیم کرد.


انواع پمپ مواد شیمیایی از نظر مواد سازنده


پمپ هایی از جنس فلز. این پمپ ها معمولا از گروه فولادهای ضد زنگ Stainless Steel و در گرید های مختلف آن مانند انواع فولاد 304, 316 , 316، L, 316Ti و فولاد های آلیاژی مانند Carpenter یا سوپر آلیاژ هایی مانند انواع Hastalloy و همچنین عناصر پایداری مانند تیتانیوم ساخته می شوند. جنس بدنه، پروانه، شافت و آب بند این پمپ ها از فلزات مختلف انتخاب و ساخته می شوند تا بتوانند در برابر خورندگی مواد شیمیایی مختلف مقاومت کنند.

پمپ هایی از جنس مواد مصنوعی. با توجه به اینکه از یک طرف مقاومت فلزات در برابر مواد شیمیایی دارای محدودیت است و از طرف دیگر هزینه ساخت پمپ هایی از جنس فلزات خاص بسیار گران تمام می شود لذا در بسیاری از موارد گزینه مناسب استفاده از انواع مواد مصنوعی برای ساخت قطعات پمپ می باشد. این مواد مصنوعی می توانند مدل های مختلف پلاستیک و یا فایبرگلاس باشند که می توانند در مقابل مواد شیمیایی مختلف مقاومت خوبی از خود نشان دهند. این مواد معمولا به دو شکل مورد استفاده قرار می گیرند. یا خود به عنوان قطعه اصلی قالب گیری و ساخته می شوند یا به عنوان روکش بر روی قسمت های فلزی قرار می گیرند تا مقاومت آن ها را افزایش دهند.

انواع مدل های پمپ مواد شیمیایی از نظر کاربرد


پمپ مواد شیمیایی از نظر کاربرد و نوع فعالیت به سه دسته تقسیم می شود که در ادامه در خصوص هر یک از آن ها توضیح خواهیم داد.


مونو پمپ ها – progressive cavity pumps

این پمپ ها با ابعاد مختلف جهت انتقال مواد شیمیایی بدون هیچ گونه ضربه و پالس هستند و سبب جلوگیری از تخریب ماده شیمیایی و یا تغییر در آن می شوند. از دیگر مزایای این مدل پمپ مواد شیمیایی می توان به انتقال مواد با ذرات معلق و همچنین مواد با ویسکوزیته بالا (در حدود 1000000cps) اشاره کرد. اجزای تشکیل دهنده این مدل پمپ مواد شیمیایی عبارتند از.

روتور

استاتور

جعبه دنده و اتصالات

بدنه پمپ

موتور

پمپ های پریستالتیک - Peristaltic Pumps


اساس کار پمپ های پریستالتیک بر اساس طبیعت حرکت ماهیچه ای بدن انسان است. حرکات انقباضی متناوب و سپس رها شدن ماهیچه ها در اطراف مسیر لوله ای باعث حرکت محتویات داخل آن می شود.

یک لوله لاستیکی توسط یک غلطک در طول خود فشرده شده و سیال داخل آن را به سمت جلو هدایت می نماید. بازگشت لوله به حالت اول بعد از فشرده شدن ایجاد خلا می نماید که سیال را به طور متناوب به داخل لوله مکش می کند. این روش کار، پمپاژ ملایمی را ایجاد می کند که به ماده آسیب نمی رساند. همچنین به علت وجود تنها یک قطعه که با سیال در تماس است ( لوله لاستیکی) از آلوده شدن سیال جلوگیری خواهد شد.

پمپ با محرک مغناطیسی - Magnetic Drive


این پمپ در حقیقت یک پمپ سانتریفوژ بوده که محرک آن از نوع مغناطیسی است و انتقال حرکت از موتور الکتریکی به ایمپلر پمپ از طریق میدان و نیروی مغناطیسی انجام می گیرد. اصول کار یک پمپ مگنتی بر مبنای حذف آب بند مکانیکی و یا پکینگ در یک پمپ و استفاده از یک شافت دو تکه در قسمت آب بند شونده، استوار است.

در قسمت مربوط به شافت داخلی (که در معرض سیال پمپ شونده قرار می گیرد) یک مجموعه از مگنت ها که خاصیت آهن ربایی دارند بر روی شافت قرار می گیرند. بر روی شافت دیگر، مجموعه مگنت های بیرونی قرار گرفته اند که بر روی شافت انتقال قدرت نصب شده اند.

نکاتی در خصوص تهیه پمپ مواد شیمیایی


جنس مواد سازنده. مهم ترین نکته ای که در هنگام تهیه پمپ مواد شیمیایی باید به آن توجه کنید، جنس مواد سازنده و همچنین موادی است که می خواهید با استفاده از پمپ جا به جا کنید. ابتدا مشخص کنید که چه موادی را می خواهید با استفاده از پمپ جا به جا کنید و سپس پمپی تهیه نمایید که مواد سازنده آن نتوانند با مایعات در حال عبور شما واکنش نشان دهد. اگر از مواد مختلف استفاده می کنید و میزان خورندگی متفاوتی دارند، شاید حتی مجبور شوید از مدل های مختلف پمپ مواد شیمیایی استفاده کنید تا بتوانید بدون مشکل به کار خود ادامه دهید.

اندازه پمپ و توان عملکرد. توان عملکرد و میزان پمپاژ در دقیقه پمپ یکی از نکات مهمی است که باید مد نظر داشته باشید. شما باید میزان نیاز خود را تخمین بزنید و مشخص کنید در طول روز و کار کارگاه و کارخانه خود چه مقدار ماده ورودی و چه مقدار ماده خروجی نیاز دارید و سپس بر اساس میزان نیاز خود پمپ با توان مناسب را تهیه نماید. پمپ مواد شیمیایی با توان کم نمی تواند نیاز شما را برآورده کند و پمپ با توان بالاتر نیز می تواند به تولید شما آسیب رسانده و همچنین موجب بالا رفتن مصرف انرژی شود.

نوع کارکرد پمپ. برخی مدل های پمپ مانند مدل های سانتریفیوژ ارتباط مستقیمی با مواد خواهند داشت و به همین علت طول عمر کمتری خواهند داشت. در هنگام تهیه پمپ مواد شیمیایی این موارد را نیز در نظر داشته باشید.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

نحوه عملکرد کلر زن

دوزینگ پمپ و انواع آن

سیستم تصفیه آب صنعتی چیست؟

پمپ دنده ای و کارکردهای آن

پمپ روغن داغ و مزایای آن

کاربرد پمپ بشکه کش در صنعت

بهترین نوع پمپ تخلیه بشکه

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
ثبت نظر