توضیحات

پمپ ديافراگمي بادی برحسب نوع جنس آن با مکانیزم ساده، بازدهی بالا، قیمت مناسب و کاربری و نگهداریآسان واستهلاک کمتر و در اکثر صنايع قابل استفاده بوده و توصيه ميشود. عملکرد پمپ های دیافراگمی بسیار مشابه پمپ های پیستونی است با این تفاوت که در این نوع پمپ دیافراگم قابل انعطاف که حرکاتی منظم دارد جایگزین پیستون شده است. این دیافراگم ها این مزیت را دارند که در مقایسه با پمپ های پیستونی نیازی به پکینگ ندارند. دیافراگم به شیوه ای مکانیکی از طریق پیستونی که بی واسطه به آن متصل است با هوای فشرده به حرکت درآید. پمپ های دیافراگمی مقدار خروجی متناوب ومکش ازپایین (مکش منفی) دارند و می توانند گازها، مایعات و یا ترکیبی از این دو را پمپ کنند؛ همچنین پمپ های دیافراگمی برای پمپ کردن مایعاتی که حاوی ذرات جامد میباشد،ود در سیستم های تصفیه و فیلترپرس کاربرد بسیار دارد ، قابل استفاده باشد. علاوه براین برای پمپ کردن مواد شیمیایی گران قیمت، سمی یا خورنده (فرسایشگر) وقابل اشتعال که ممکن است با پمپ های دیگر بعلت نشتی و یا استهلاک زیاد مقرون به صرفه نباشد، پمپ های دیافراگمی می توانند جایگزین بسیار مناسب بوده و برای مدت طولانی بدون روغنکاری و نشتی به فعالیت بپردازند.


پمپ غلیظ کش

پمپ غلیظ کش یا همان مونو پمپ، یک نوع پمپ فشار مثبت است که برای انتقال انواع سیالات و مایعات رقیق و غلیظ مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها به دلیل نوع ساختار خود می توانند مواد با غلظت بسیار بالا همانند آسفالت را نیز مکش کرده و از توان خروجی بسیار بالایی نیز بهره می برند. در ادامه در خصوص نحوه کارکرد و انواع پمپ غلیظ کش توضیح خواهیم داد.


پمپ غلیظ کش که از خانواده پمپ های مواد شیمیایی است، برای انتقال انواع مواد شیمیایی و غیر شیمیایی بسیار غلیظ مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها از نوع پمپ های فشار مثبت بوده و مدل های دنده ای آن ها در بازار موجود هستند. در ادامه در خصوص نحوه کار، انواع و مزایای هر کدام از مدل های پمپ غلیظ کش بیشتر توضیح خواهیم داد.

پمپ غلیظ کش چگونه کار می کند؟

پمپ غلیظ کش که پمپ خمیر کش و یا مونو پمپ نیز نامیده می شود از دسته پمپ های جابجایی مثبت است. عملکرد پمپ غلیظ کش به این صورت است که در چرخشی که در آن اتفاق می افتد مقدار مشخصی سیال جا به جا می گردد. مونو پمپ ها در دو نوع دنده داخلی و دنده خارجی در بازار موجود می باشند.

بهترین مثالی که می‌توانیم برای درک اولیه و بهتر نوع عملکرد پمپ غلیظ کش بزنیم، دنده ‌های ساعت ‌های مچی است. این دنده‌ ها به صورت دایره ‌ای هستند، روی یکدیگر می ‌چرخند تا باعث کارکرد ساعت شوند. پمپ غلیظ کش ساختار شبیه به ساعت دارد. در داخل این دستگاه دو چرخ دهنده متحرک وجود دارد که این دو روی یکدیگر می ‌چرخند و باعث حرکت دستگاه می ‌شوند. پمپ غلیظ کش یک نوع پمپ هیدرولیکی است که برای جا به جایی مثبت سیالات مورد استفاده می‌گیرد که در هر بار چرخش دستگاه فعال شده و مایع را با استفاده از فضای داخلی سیال از ورودی به سمت خروجی هدایت می کند.

یکی از ویژگی ‌های پمپ غلیظ کش خود مکش بودن آن است که ناشی از قدرت بالای این نوع دستگاه است. این ویژگی باعث می‌ شود که سیال با هر نوع ویسکوزیته از پایین تا بالا مورد انتقال به هر نقطه ‌ای قرار گیرد.

انواع پمپ غلیظ کش

پمپ غلیظ کش داخلی

پمپ غلیظ کش خارجی

پمپ گوشواره‌ای

پمپ پیچی

پمپ ژیروتور

البته دو نوع داخلی و خارجی آن بیشتر از بقیه مدل ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که ما در ادامه به بررسی این دو مدل خواهیم پرداخت و در خصوص مزایا و کاربرد ها و مواد استفاده شده در آن ها توضیح می دهیم.

پمپ غلیظ کش داخلی

این نوع پمپ برای انتقال سیالات بسیار رقیق یا بسیار غلیظ مانند آسفالت کاربرد دارد. ساختار خود مکش حرفه ‌ای این نوع پمپ باعث شده است که بتوان از آن برای انتقال انواع سیالات با انواع ویسکوزیته از پایین تا بالا استفاده کرد.

مزایای پمپ غلیظ کش داخلی

ساختار داخلی ساده‌ای دارد که دو چرخ دنده اصلی‌ترین جزو تشکیل دهنده آن هستند.

بدون نوسان در خروجی است.

به راحتی می‌توان ویسکوزیته پایین تا بالا را پمپاژ کند.

دارای عملکرد دو جهته است.

دارای سیستم آسان در تعمیر و نگهداری است.

نصب آن بسیار ساده است.

انعطاف پذیری بالایی در عملکرد دارد.

دارای سیستم خود مکشی است.

به راحتی و در چند ساعت می ‌تواند خشک کار کند.

قابلیت یک طرفه کردن سیال را دارد.

در ساخت آن می‌توان از متریال های مختلف استفاده کرد.

معایب پمپ غلیظ کش داخلی چیست؟

دارای محدودیت در سرعت دورانی هستند

دارای محدودیت در فشار که به صورت کم یا متوسط هستند.

ایجاد بار زیاد در هنگام کار که می تواند به ساختار پمپ آسیب بزند.

سرعت عملکرد پایینی دارند و ممکن است برای صنایعی که نیاز به پمپاژ مواد با سرعت زیاد دارند مناسب نباشند.

کاربرد های پمپ غلیظ کش داخلی

پمپ غلیظ کش با توجه به ساختار و ویژگی‌های خود در سیستم و صنایع مختلفی به منظور پمپاژ سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد های این دستگاه شامل موارد زیر می شود.

پمپاژ حلال، روغن ‌ها و سیالات غلیظ

پمپاژ انواع سوخت مانند بنزین و گازوئیل

پمپاژ مواد با ویسکوزیته بالا

پمپاژ ایزوسیانات و پلی یون

پمپاژ مواد صنایع غذایی مانند شکلات

پمپاژ مواد رزین و پلیمر

پمپاژ در ماشین آلات راهسازی

پمپاژ گلیون

پمپاژ صابون و سورفاکانت

جنس مواد استفاده شده در پمپ غلیظ کش داخلی

جنس بدنه پمپ از چدن یا فولاد ضد زنگ است.

جنس چرخنده از فولاد، فولاد ضد زنگ یا چدن است.

جنس بوش از گرافیت، کربن، برنز، کاربید سیلیسیم، کاربید تنگستن، سرامیک است.

جنس شافت آن از فولاد آلیاژی یا استیل ضد زنگ است.

پمپ غلیظ کش خارجی

کاربرد این نوع پمپ از نوع غلیظ کش داخلی بیشتر است. همانطور که از اسمش پیدا است، دو چرخ دنده روی هم قرار می‌ گیرند که این نیروی وارده موجب چرخش و انتقال آب می شود.

مزایای پمپ غلیظ کش خارجی

مقرون به صرفه هستند.

طول عمر بالایی دارند.

کارکرد و کیفیت بالایی ارائه می کنند.

قابلیت پمپاژ انواع سیالات با سرعت و حجم بالا را دارا هستند.

قابلیت تعمیر و نگهداری آسانی دارند.

می توانند مواد مختلفی را در سایت استفاده کنند و بدین ترتیب عملکرد بهتری ارائه می دهند و شما را از تهیه مدل های مختلف پمپ بی نیاز می کنند.

معایب پمپ غلیظ کش خارجی

وجود شی خارجی در دستگاه که باعث عملکرد منفی پمپ غلیظ کش خارجی می شود و از این رو بهتر است که به دور از محیط ‌های آلوده و گرد و غبار نگهداری شوند.

امکان اتصال یاتاقان با سیال وجود دارد که این عامل می تواند موجب خوردگی یاتاقان پمپ شود و طول عمر دستگاه را کاهش دهد.

کاربرد های پمپ غلیظ کش خارجی

پمپاژ روانکاو های صنعتی و روغن‌ های داغ

پمپاژ مواد شیمیایی

پمپاژ روغن‌ های هیدرولیک

پمپاژ مواد اسیدی و بازی

پمپاژ انتقال حجم کم سیالات

پمپاژ مواد غذایی مانند شکلات

جنس مواد استفاده شده در پمپ غلیظ کش خارجی

جنس بدنه و چرخ دنده از چدن خاکستری، داکتیل، برنز و پلیمر است.

جنس بوش از مواد استیل، برنزی و کربن است.

جنس شفت از استیل، سرامیک یا فولاد است.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

کلر زن

دوزینگ پمپ

سیستم تصفیه آب صنعتی

پمپ دنده ای

پمپ روغن داغ

پمپ بشکه کش

پمپ تخلیه بشکه

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
ثبت نظر