توضیحات

پمپ بلوئر وارداتی (نماینده انحصاری در ایران) پمپ بلوئر جهت هوادهی /مورد مصرف در صنایع مختلف از جمله پرورش ماهی و... شرکت سازنده :TRUNDEAN ساخت کشور: تایوان


پمپ بلوئر

پمپ بلوئر یکی از کاربردی ترین پمپ ها در صنایع است. قطعا شما نمونه کوچک این پمپ ها را در آکواریوم های خانگی مشاهده کرده اید. پمپ بلوئر همان پمپ هواساز است که می تواند هوا را وارد آب یا سیالات دیگر نماید. این پمپ ها در صنایع زیادی کاربرد دارند و از مدل های متنوعی نیز بهره می برند. در ادامه در خصوص انواع پمپ بلوئر و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.


پمپ بلوئر از کلمه انگلیسی (blow) به معنی دمیدن گرفته شده است. این پمپ ها می توانند هوا را وارد فضا یا مایعات کنند. معمولا از پمپ های هواساز و هواده برای وارد کردن هوا به آب و مایعات دیگر استفاده می شود. برخی از مدل های این پمپ ها قابلیت برعکس نیز دارند و می توانند نقش مکندگی را نیز ایفا کنند. شاید برجسته ترین مثال از پمپ بلوئر را در جکوزی ها مشاهده کرده اید. پمپ آب جکوزی که آب را با استفاده از هوا و به شکل پر فشار وارد استخر می کند یک پمپ بلوئر است. در ادامه در خصوص انواع پمپ بلوئر و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.


پمپ بلوئر چیست؟


پمپ بلوئر دستگاهی است که برای وارد کردن گاز و هوا به یک محیط یا مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها دارای مدل های مختلفی هستند ولی همگی یک عمل اصلی را انجام می دهند و بسته به نوع کارکرد و کاربرد خود متفاوت هستند. البته بعضی از مدل های پمپ بلوئر فقط دمنده نیستند و خاصیت مکش نیز دارند و می توانند مایعات و هوا را مکش کنند.


انواع پمپ بلوئر


پمپ بلوئر از نظر نوع کاری به سه دسته تقسیم می شود که در زیر مشاهده می کنید.


روتس بلوئر


ساید چنل بلوئر


فن بلوئر


اسکرو بلوئر


پمپ بلوئر روتس Roots Lab Blower


پمپ روتس دارای دوکاربرد بلوئر (دمنده) و وکیوم (مکنده) است. این پمپ در گروه پمپ های خشک قرار می گیرد و به این علت در صنایع گوناگون کاربرد دارد. به طور معمول با ترکیب دو پمپ روتس یا روتاری روتس می توان به وکیوم بالا دست یافت. امروزه این پمپ در ابعاد و توان تولیدی متفاوت از چندین متر مکعب تا یک صد هزار متر مکعب در ساعت ساخته می شود. پمپ بلوئر روتس ماشینی دو محوره بوده که از یک پوسته و دو موتور دو لاب یا سه لاب تشکیل شده که با چرخش روتور ها در داخل هم از یک طرف و ایجاد خلا از طرف دیگر، عمل هوا دهی را انجام می دهد.


این دسته از بلوئر ها بر خلاف سایر مدل های پمپ بلوئر دارای دامنه هوا دهی (حجم هوا) بسیار گسترده و فشار حداکثر تا 5 / 1 بار هستند که بیشترین مصرف را در صنایع تصفیه آب و فاضلاب و پرورش ماهی و میگو، اسید سازی ها، صنایع فولاد، انتقال مواد و سیستم های خلا دارند. از مزیت های این پمپ می توان به خشک بودن هوای خروجی اشاره کرد. برای کارکرد بهتر پمپ باید به نکاتی از قبیل فیلتر شدن هوای ورودی، کنترل دمای پمپ، سرویس به موقع و روغنکاری مناسب اشاره نمود. مکانیسم پمپ کلاو هم مانند پمپ روتس می باشد ولی شکل روتور های آن بصورت چنگک است. بدلیل شكل روتور این پمپ می توان از آن بدون داشتن پمپ پشتیبان تا فشار نهایی وکیوم 100 میلی بار رسید.


پمپ بلوئر ساید چنل Side channel Blower

این پمپ تک محوره با ایجاد توربولانس هوایی و ایجاد گردابه بصورت دمنده کم فشار عمل می نماید. این پمپ در سایز های گوناگونی ساخته می شود. از ساید چنل بعنوان پمپ وکیوم نیز استفاده می شود که به ترتیب در یک و دو مرحله ای آن به فشار نهایی وکیوم 500 میلی بار و 200 میلی بار می رسد. این نوع پمپ بلوئر محدودیت هایی برای میزان فشار خروجی دارند ولی در صنایع هوا دهی های کم عمق و کم فشار و همینطور سیستم های بادی مصرف فراوانی دارند.

پمپ بلوئر مدل فن Fan Blower


فن دستگاهی است که جریانی از سیال یا هوا را از خود عبور می دهد. این عبور از طریق پره ها و تیغه هایی است که هوا در آن جریان دارد. به این تیغه ها اصطلاحا پروانه گفته می شود و توسط روتور که در محفظه خاصی قرار دارد گردش می کند تا اشیا خارجی به آن وارد نشوند. اغلب فن ها با الکتروموتور کار می کنند ولی منابع دیگری مانند موتور های هیدرولیکی یا احتراق داخلی نیز برای این منظور وجود دارند. فن ها جریان هوا با حجم بالا و فشار پایین تولید می کنند و برخلاف کمپرسور ها هستند که می توانند در حجم کم و فشار بالا جریان تولید کنند.

پمپ بلوئر اسکرو Screw Blower


این مدل پمپ بلوئر یک ماشین دو محوره بوده که با چرخش دو پیچ در داخل هم موجب ایجاد مکش و دهش هوا می شود. بیشترین مصرف این دسته از بلوئر ها برای هوای فشرده با فشار خیلی بالا است.


کاربرد های مختلف پمپ بلوئر


استفاده در ماشین های سم پاشی

اسید سازی (تامین هوای کوره سوخت)

انتقال پنوماتیک مواد و پودر ها

تامین هوای سوخت ماشین های با حجم بالا (به عنوان توبرو شارژ)

پتروشیمی (انتقال گاز ها)

تامین هوا و مخلوط کردن مواد در استخر های آبکاری ، گالوانیزه ، آبکاری کروم و ...

تصفیه خانه های آب و فاضلاب

جمع آوری گرد و غبار و خشک کن ها

سیلو ها (برای انتقال دانه و ...)

صنایع الکل سازی

صنایع آرد

صنایع سیمان

صنایع شیشه سازی

صنایع غذایی و دارویی

صنایع فولاد سازی

صنایع کاغذ، مقوا، چاپ

ماشین آلات نقاشی

معادن

نساجی

نفت و گاز (فرآیند ها)

هوادهی در استخر های پرورش ماهی و میگو


مزایای استفاده از پمپ بلوئر


این پمپ ها دارای مدل های مختلفی هستند و شما می توانید بر اساس نیاز خود بهترین مدل را انتخاب کنید. پمپ بلوئر یکی از حساس ترین بخش ها است و باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید.


معمولا بیشتر مدل های پمپ بلوئر می توانند خشک کار کنند و به همین دلیل دارای طول عمر بالا و هزینه تعمیر و نگهداری کمی هستند.


این پمپ ها از نظر مصرف انرژی نیز بسیار کم مصرف و بهینه هستند.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

کلر زن

دوزینگ پمپ

سیستم تصفیه آب صنعتی

پمپ دنده ای

پمپ روغن داغ

پمپ بشکه کش

پمپ تخلیه بشکه

برای مشاهده ادامه متن کلیک کنید
برای بستن کلیک کنید
ثبت نظر