مقالات

Divider Image
img
پمپ آزمایشگاهی

با رشد علوم آزمایشگاهی و حرکت به سمت اتوماسیون، انتقال خودکار سیالات آزمایشگاهی نیز به موضوعی در خور توجه تبدیل شده و در این راستا پمپ آزمایشگاهی به عنوان یکی از تجهیزات رایج آزمایشگاه‌های مدرن مورد توجه قرار گرفته است. تعدد پمپ‌ های آزمایشگاهی موجود در بازار ممکن است انتخاب را برای متخصصین دشوار کند. پمپ آزمایشگاهی در انواع و اقسام مختلفی موجود است و باید با توجه به نوع کاربرد و میزان نیاز، دست به انتخاب یکی از این دستگاه‌ها زد. در ادامه به تعدادی از پمپ‌های آزمایشگاهی خواهیم پرداخت.

اطلاعات بیشتر
img
دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ همانطور که از نامش پیداست، می تواند میزان دوز عبوری از مایع را مشخص کند. از دوزینگ پمپ ها در صنایعی که باید مقداری مایع به مایع اصلی اضافه شود استفاده می کنند. برای مثال برای کلر زنی از دوزینگ پمپ برای اندازه گیری و کنترل میزان کلر وارد شده به آب استفاده می شود. دوزینگ پمپ دارای مدل ها و کاربرد های مختلفی است که در ادامه در خصوص آن ها صحبت خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتر
img
پمپ تخلیه اسید

پمپ تخلیه اسید یکی از دستگاه های بسیار کاربردی در صنایعی است که از اسید ها و سیالات شیمیایی استفاده می کنند. معمولا اسید ها و دیگر سیالات در بشکه ها و تانکر های بزرگ حمل و نقل می شوند و برای انتقال آنها به دستگاه ها و مخازن دیگر به پمپ تخلیه اسید نیاز داریم. این پمپ ها در مدل ها و کارایی های مختلفی در بازار موجود هستند. در ادامه در خصوص انواع پمپ تخلیه اسید و کاربردهای آن ها توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتر
img
پمپ روغن داغ

پمپ روغن داغ در صنایع جهت انتقال روغن داغ با حرارت‌های بالا استفاده می‌شود و معمولاً از نوع پمپ های سانتریفیوژ با ویژگی‌هاي خاص است. در موارد خاص ممکن است پمپ روغن داغ از انواع پمپ‌هاي دنده‌اي و انواع دیگری نیز باشد. استفاده از پمپ روغن داغ با ویژگی‌های خاص به ویسکوزیته، خورندگی و سایش روغن و یا فشار وارد شده روی سیستم بستگی دارد.

اطلاعات بیشتر
img
پمپ دنده ای

پمپ دنده‌ ای نوعی پمپ جابجایی مثبت است که با چرخ دنده‌هایی که در هم قفل شده‌اند همواره حجم ثابتی از سیالات را با عمل پمپاژ دَورانی و به صورت مکانیکی جابجا می‌کند. پمپ دنده ای جریانی از سیالات را با کمترین تکانه و لرزش نسبت به سرعت چرخ دنده‌های در حال چرخش پمپ به حرکت در می آورد.

اطلاعات بیشتر
img
کمپرسور آزمایشگاهی

کمپرسور آزمایشگاهی یا کمپرسور بدون روغن دستگاهی برای تولید هوا است که بدون استفاده از روغن به عنوان خنک کننده به تولید هوای فشرده می پردازد. کمپرسور های معمولی از روغن به عنوان خنک کننده و برای نرم کردن قطعات و کاهش خوردگی استفاده می کنند. وجود روغن در داخل قطعات مختلف کمپرسور باعث می شود در هوای فشرده نهایی مقداری روغن وجود داشته باشد و این ناخالصی برای صنایع حساس مانند مواد غذایی و دندانپزشکی به هیچ وجه قابل قبول نیست. به همین دلیل نیز مدل های جدیدی از کمپرسور ها به بازار آمده اند که بدون روغن کار می کنند و بدین شکل محصول نهایی آن ها عاری از روغن است. در ادامه به توضیح نحوه کار کمپرسور آزمایشگاهی و همچنین توضیحاتی در خصوص انواع، کاربرد ها و نحوه نگهداری از این مدل کمپرسور ها خواهیم پرداخت.

اطلاعات بیشتر
img
سنسور کلر

سنسور کلر یکی از مهم ترین سنسورها برای صنایع مختلفی است که از آب استفاده می کنند. تغییر در سطح کلر ممکن است موجب صدمه به محصول و یا دستگاه ها شود. در صورت زیاد شدن سطح کلر ممکن است محصول تولیدی و یا دستگاه ها دچار مشکل شوند و از طرف دیگر نیز کاهش سطح کلر ممکن است موجب زنده ماندن باکتری ها و میکروب ها شود. سنسور کلر در استخرها نیز استفاده های زیادی دارد و موجب کنترل سطح کلر و ثابت نگه داشتن آن می شود. در ادامه در خصوص نحوه کار سنسور کلر و کاربرد های آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتر
img
سنسور ph

سنسور ph دستگاهی است که از آن در صنایع مختلف استفاده می شود و می توان با آن میزان اسیدی و قلیائی بودن محصولات و مواد اولیه مختلف را اندازه گیری نمود. اندازه گیری میزان اسیدی بودن مایعات با استفاده از سنسور ph در بسیاری از صنایع از قبیل صنایع غذایی، دارویی، صنایع کشاورزی، تصفیه خانه ها، آزمایشگاه های صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه در خصوص خاصیت های PH و همچنین مدل های مختلف سنسور ph و کاربرد ها و نکات پیش از خرید آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتر
img
سیستم تصفیه آب صنعتی

سیستم تصفیه آب صنعتی برای تصفیه و شیرین کردن آب چاه های عمیق و آب شور دریاها مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا مناطق زیادی از کشور آب دارند ولی این آب برای مصرف شرب، صنعتی و کشاورزی مناسب نیست. در این شرایط برای استفاده از آب برای ایجاد رونق در منطقه باید از سیستم تصفیه آب صنعتی استفاده کرد. این سیستم ها هزینه خیلی بالایی ندارند و کشاورزان و صاحبان صنایع نیز می توانند از مدل های صنعتی و نیمه صنعتی آن ها بهره ببرند. در ادامه در خصوص نحوه کار سیستم تصفیه آب صنعتی و کاربرد ها و مزایای آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتر
img
کلر زن

کلر زن وسیله ای است که با استفاده از آن کلر به آب اضافه می شود و با این کار عملیات گندزدایی و ضد عفونی کردن آب صورت می پذیرد. استفاده از کلر و کلر زن به عنوان یک گندزدایی موثر جهت از بین بردن میکروارگانیسم های بیماریزا و نیز به عنوان یک اکسید کننده قوی از سابقه طولانی در صنعت آب برخوردار است. استفاده از کلر و یا به عبارتی کلر زنی آب به دلیل سهولت کاربرد و پایین بودن نسبی هزینه آن در مقایسه با سایر گزینه ‌های گندزدایی آب هنوز هم معمول ترین روش در بیشتر کشورهای دنیا و بخصوص کشورهای در حال توسعه می‌باشد. در ادامه در خصوص انواع دستگاه کلر زن و مزایای و کاربرد های آن ها توضیح خواهیم داد.

اطلاعات بیشتر